iOS 15: Co je nového

Některé novinky z iOS 15 se pochopitelně promítají i do iPad OS 15, byť tam je samostatná kupa novinek. Některé dohánějí to co už iOS má, jiné postupně vzdalují tabletový a mobilní systém. 

Na jednu drobnost ale nezapomeňme, iOS 15 byl oznámen 7. června na WWDC 2021 ale nebylo oznámeno kdy bude k dispozici. Má to být podzim, takže ještě hodně daleko. Pokud byste chtěli dřív, tak jedině beta verzi. K nalezení bude na Apple Beta Software Program.

FaceTime umožní plánovaná volání – snaha Apple konkurovat Zoomu/Teams a dalším nástrojům, které mezitím připravily Apple o další pozice. Takže nechybí ani možnost poslat odkaz na volání.  Zlepšit by se měl i zvuk a video. A pro konkurenceschopnost bude možné volat přes web ve Windows a na Androidu. O aplikaci pro Android bohužel ani slovo, ale snad to časem Apple pochopí.  A také ani slovo o tom, že by to mohlo fungovat ve Firefoxu – Chrome nebo Edge.

SharePlay umožní sledovat video, poslouchat hudbu, přistupovat k aplikacím a sdílet obrazovky mezi více lidmi. Plus FaceTime umí spatial audio, hlas lidí přichází ze směru, kde jsou na displeji (na iPadu) a novinkou je i Grid pohled (na iPadu).  Nechybí ani klasický zbytečné nové Memoji.

TIP: V Tipy a triky pro Apple iOS najdete tipy a triky pro iPhone, iPad i Apple Watch.

Siri se dostane na další zařízení, byť zatím není jasné na která. A bude šetrnější k soukromí – klíčové úkony (spouštění aplikací, budíky, změny nastavení) se budou odehrávat přímo na zařízení, tedy bez nutnost posílat někam data.

Messages a iMessage umí Shared With You pro přístup k fotkám, hudbě a článkům obdrženým v konverzacích. 

Notifikace/Upozornění mají novou funkčnost Focus umožňují nastavit co děláte (pracujete, čas na soukromí spíte) a tím ovlivnit jaká upozornění “projdou skrz”. 

Health může ukazovat i zdravotní informace o členech rodiny. Samozřejmě pokud si aktivujete “sdílení” těchto informací. 

Ve Fotky/Photos je nově OCR (Apple navíc uvádí, že používá AI, takže by to mělo být lepší než “obyčejné” OCR, říká tomu Live text a umí i překládat, byť češtinu stále nečekejte), užitečné. Nová Alba umí hrát hudbu na pozadí (z Apple Music). Nový je i Visual Look Up kde AI zjistí co je na fotce. Apple uvedlo, že Live Text bude umět pouze sedm jazyků, takže je dost dobře možné, že v češtině to funkční nebude. 

Spotlight bude ukazovat fotky, včetně možnosti hledat text v nich. 

Wallet umožní ukládat řidičské průkazy, klíče od domu, pracovní identifikace a hotelové klíče (Hyatt pouze). V Česku ale nic moc nečekejte.

Počasí/Weather má nové rozhraní, více dat. 

Maps/Mapy nové detaily, data, barvy silnic a popisků, noční režim, lepší pokyny k řízení a dost zajímavé využití augmentované reality. Nové možnosti jsou i v městské dopravě. A protože Apple v květnu a červnu mapuje Česko s “3D” auty, možná budou Mapy od Apple konečně zajímavou alternativou i u nás.

AirPods umí nové vychytávky pro ty co mají potíže se sluchem a fungují i jako základní naslouchátka. Lepší notifikace/upozornění a Find My by snad konečně mělo umět najít i krabičku, aniž by musela být otevřena. 

TIP:  Nejvíce užitečné tipy a triky pro Apple AirPods a AirPods Pro

iCloud umí nově VPN, privátní e-mailové adresy a prostor pro ukládání záznamů z HomeKit kamer. Budete si ale muset zaplatit extra, takže přijde iCloud Plus.

Safari bude nově mít záložky dole. A web extensions (rozšíření) dorazí i na iOS/iPad OS. Safari nově umí použít Siri pro vyhledávání. 

Oznámení novinek přímo od Apple najdete v New features available with iOS 15